Kořenové kanálky
Ošetření kořenových kanálků = endodoncie
Ošetření kořenových kanálků je častým a často i obávaným zákrokem. Dnes je kladen důraz na maximální bezbolestnost a proto již není nutné se zákroků obávat.
Ošetření kanálků je nutné při „odumření nervu“ (např. při proniknutí kazu až do nervové dutiny), při velkém defektu korunky (např. zlomení zubu) nebo před některým ošetřením zubů korunkami a můstky.
Pokud je zub správně zaplněn, stává se kořen dlouhodobým pilířem pro další ošetření.
Postup:
Po aplikaci anestesie je otevřena dřeňová dutina. Poté změříme délku jednotlivých kanálků, aby nezůstal infikovaný nerv uvnitř zubu. Změření provádíme elektronicky s kontrolou hloubky na obrazovce (Apexlokátor). Následně opracujeme kořenové kanálky pomocí nikl-titanových nástrojů a speciálního motoru, který snižuje riziko zlomení nástroje uvnitř kanálku (Endomotor). Pokud je potřeba, je kanálek desinfikován chemicky nebo i laserem. Jakmile je zub klidný, následuje zaplnění kanálku injektáží roztavené gutaperči, která zaplní i boční kanálky (3D zaplnění) (BeeFill).
Endodonticky ošetřený zub je většinou velice zeslaben a proto by měl být ošetřen kořenovou dostavbou a korunkou.
Reendodoncie
Jedná se o ošetření kořenového kanálku, který již byl dříve zaplněn, ale ošetření selhalo. Selhání se může náhodně objevit na RTG snímku nebo se projeví akutní bolestí na skus, otokem, popřípadě i výtokem hnisu v místě hrotu kořene.Je nutné kořenový kanálek znovu opracovat a opět vyplnit.